flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Відновлення довіри до суду

30 грудня 2015, 16:25

 Всім відомо, що саме  суди, є єдиними, та  найважливішими гарантами індивідуальних прав та соціальної справедливості. Як би ми не ставилися до судової системи в нашій країні, треба визнати, що в цивілізованому світі не існує іншого, більш справедливого способу вирішення суперечок між людьми, ніж звернення до незалежного арбітру – суду. Суд покликаний не тільки визначати провину людини та її міру, а й захищати громадян від будь-якого посягання – чи то з боку держави, чи у стосунках між людьми.

Сьогодні про суди і суддів  ведеться дуже багато різноманітних розмов, і у повсякденному житті, і з екранів телевізору, і з уст можновладців.  Ця тема стала дуже актуальною.  Звідусіль подається  багато інформації, яка  іноді надає  пересічним громадянам  певні негативні   уявлення щодо судової системи: це й недовіра громадськості до суду, корумпованість суддів, неможливість справедливого рішення, тощо. Про те, що насправді  відбувається в  суді як саме твориться правосуддя, знають лише  ті, хто сам  звертався до суду та пройшов судовий процес.  Цікаво, що серед людей, що зверталися до суду та пройшли судовий процес, завжди  буде дві сторони: ті хто виграє справу – задоволені, ті хто програє – незадоволені роботою суду та внаслідок цього дуже часто в останніх складається думка про несправедливість суду, яка підігрівається новинами зі ЗМІ, які часто бувають негативними.  Звичайно, судова система є недосконалою і  потребує реформ, змін на краще. Суд повинен стати незаангажованою третьою стороною, яка законними методами буде задовольняти  потребу суспільства в особливій процедурі розв’язання суперечок. Найважливішим кроком до цього є відновлення довіри  людей  до суду,   і наш суд намагається прямувати в цьому напрямку шляхом відкритості та прозорості у своїй діяльності.

На даний час працює веб-портал Судова влада, на якому наш суд має свою офіційну сторінку http://sf.dp.court.gov.ua  На нашій сторінці усі відвідувачі можуть отримати  корисну інформацію для себе: реквізити для сплати судового збору, зразки заяв для звернення до суду, списки контактних телефонів та розпорядок роботи суду тощо.

Є можливість бачити списки справ, призначених до розгляду, списки поданих апеляційних скарг  та багато іншої цікавої інформації. А з 01 вересня 2015 щоденно, в автоматичному режимі,  на веб-порталі судової влади опубліковуються результати автоматичного розподілу судових справ, Певно, нашим читачам цікаво буде дізнатися, що таке автоматичний розподіл судових справ. Раніше справи між суддями розподілялись керівництвом суду, і  потрапляння справи до судді мало суб’єктивний фактор. Починаючи з 2011 року в суді  працює автоматизована система документообігу суду. Це означає, що на розподіл судових справ між суддями не може впливати бажання судді чи будь-яких інших осіб. Усі судові справи розподіляє між суддями комп’ютерна програма, нею ж автоматично призначається персональний склад суду, який буде розглядати ту чи іншу справу.  Комп’ютерна програма працює за принципом вірогідності розподілу справ під час реєстрації в суді позовних заяв, клопотань та скарг, з урахуванням наявної спеціалізації суддів, кількості розподілених судових справ, коефіцієнтів складності судових справ тощо,  відповідно до вимог Закону  України «Про судоустрій і статус суддів», процесуального законодавства України, Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженим рішенням ради суддів України від 26.11.2010 року №30.   І, як уже писалося раніше, сторони судового процесу можуть самостійно отримати  інформацію щодо судді по власній справі на веб-порталі судової влади.   Впровадження автоматизованого розподілу судових справ та автоматичного оприлюднення результатів цього розподілу є кроком вперед  на шляху впровадження реформ судової системи,  застосування електронного звернення до суду, а також важливим заходом подолання корупції у судах.

Також,   для  учасників судового процесу запроваджено систему надсилання судової повістки у вигляді SMS-повідомлень. Судові повістки  надсилаються  на телефонний номер, зазначений у заявці учасника судового провадження.  Для цього  він подає до суду заявку   про отримання судової повістки в електронній формі за допомогою SMS-повідомлення у відповідній справі.  Це запровадження  дуже  зручне для громадян, а також  в суді існує система відеоконференцзв’язку сторони, інші учасники судового процесу, які не мають можливості з’явитись в судове засідання, у зв’язку з перебуванням в іншому населеному пункті або з інших підстав, можуть подати клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, з усіма правами та обов’язками, передбаченими відповідним процесуальним законодавством.

Для того, щоб громадяни мали доступ до інформації, в холі суду встановлено інформаційні стенди, де зазначено реквізити рахунків, розміри судового збору, графік роботи, зразки заяв та інша публічна інформація.

25 жовтня 2015 року відбулися місцеві вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, які пройшли в один тур. З метою належного організаційного забезпечення діяльності суду під час виборчого процесу  було встановлено  відповідний графік чергування   працівників апарату суду для   забезпечення   права громадян  на звернення до суду  за захистом  їх  порушених прав, згідно статистичних даних Софіївського районного суду заяв пов’язаних з виборчим процесом до суду не надходило.  
    За штатним розписом в суді передбачено чотири посади суддів, але на даний час фактично працює
2 суддів – голова суду Патинка Анатолій Гаврилович ., суддя – Шумська Олеся Володимирівна  та 17 працівників апарату суду, серед яких 15 державних службовців. Більша частина колективу має стаж роботи, що перевищує 10 років. Таким чином колектив є усталеним. Усі працівники є компетентними в своїй справі.

Слід зазначити, що здійснення судочинства нерозривно пов’язане з питанням організації роботи суду.  Це включає в себе організацію роботи апарату, планування в суді, здійснення контролю за виконанням запланованих заходів, проведення зборів, нарад суддів, узагальнення судової практики, ведення судової статистики, діловодства та архівної справи, роботу з кадрами, розгляд звернень громадян, забезпечення доступу до публічної інформації, матеріально-технічне забезпечення.

Колектив Софіївського районного суду Дніпропетровської області завжди радий спілкуванню із представниками ЗМІ та готові докладати зусиль для покращення комунікації з пресою, адже переконані, що суд повинен працювати для людей, бути відкритим, доступним.  Працівники суду у повному обсязі намагаються реалізувати принцип максимальної інформаційної відкритості та забезпечення доступу до правосуддя, що є запорукою відновлення довіри  громадян до суду та зміцнення авторитету судової влади. Ми завжди відкриті для діалогу з представниками засобів масової інформації та запрошуємо їх до співпраці!

З повагою адміністрація суду!