flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Президент України підписав проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку стягнення аліментів

19 червня 2017, 10:55

Президентом підписаний закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, що стосуються поліпшення захисту прав дитини на належне утримання» (проект №4928), який спрощує механізм стягнення аліментів, спрощується судовий захист прав одержувача аліментів, тягар доказування переноситься на платника аліментів та ін.

Серед іншого, стягувач аліментів має право звернутися із заявою про стягнення аліментів судовим наказом  у розмірі 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, а не 30%, як це було раніше.

Автори проекту пояснили необхідність його розробки неврегульованістю у законодавстві низки питань, неоднозначністю судової практики, що призводить до обмеження прав осіб, на користь яких стягуються аліменти, а також доцільністю запозичення досвіду європейських держав.

Зокрема, платники аліментів, що свідомо ухиляються від утримання дітей, можуть використовувати процесуальні можливості щодо затягування судового процесу, що призводить до порушення прав дітей.

Тому законопроектом насамперед, пропонується спростити механізм прийняття судового рішення щодо стягнення аліментів. Після вступу Закону в дію отримувач аліментів отримає право визначати спосіб стягнення аліментів – у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі.

Також Закон встановлює, що аліменти є власністю дитини. Ця норма дозволить дитині відстоювати свої права щодо цільового використання аліментів.

Очікується, що зміни стимулюватимуть батьків до сумлінного виконання своїх обов’язків щодо утримання дітей, у зв’язку з цим очікується зменшення кількості справ (виконавчих проваджень) про стягнення аліментів.

Закон набирає чинності через місяць з дня його опублікування (пункт 2 Прикінцевих положень щодо доручень Кабінету Міністрів України набирає чинності з дня опублікування Закону).